1. درباره ما
  2. تماس با ما
  3. آرشیو الکترونیکی
EN AR امروز:۵ تیر ۹۸
شما اینجا هستید » صفحه اصلی » تجارت بین‌المللی پس از دو سال رکود رونق می‌گیرد

تجارت بین‌المللی پس از دو سال رکود رونق می‌گیرد

کد خبرنگار:1544                                                                                               تاریخ انتشار: 1395-07-04 / 15:42:00
تجارت بین‌المللی پس از دو سال رکود رونق می‌گیرد

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه طی گزارشی اعلام کرد پس از دو سال، تجارت بین‌المللی در حال رونق گرفتن است.
به نقل از مجمع جهانی اقتصاد سازمان همکاری اقتصادی و توسعه طی گزارشی از رشد تجارت بین الملل خبر داد.

در این گزارش آمده است که در سه ماهه دوم سال 2016، پس از دوسال، روند رشد تجارت بین الملل مثبت شده است که این خبر بسیار خوبی برای اقتصاد جهانی محسوب می شود.

گروه 20 متشکل از 19 کشور و اتحادیه اروپاست که 79 درصد از کل تجارت جهان را شامل می شوند و این گزارش تأکید می کند برای اولین بار از اوایل سال 2014 تا کنون، تجارت بین این گروه رشد نسبی را در سه ماهه دوم سال 2016 تجربه کرده است.

مجموع صادرات این گروه پس از هفت ماه افت، در سه ماهه دوم سال 2016 شاهد رشد 1.5 درصدی بوده است.

به طور کلی صادرات در تمام اعضای G20 به جز چین، کانادا و آرژانتین رشد کرده است.

از سوی دیگر پس از 8 دوره سه ماهه پی‌یاپی افت واردات، در ماه های آوریل تا ژوئن سال جاری مجموع واردات اعضای G20 معادل 2 درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش به جز آرژانتین، اندونزی، فرانسه، هند، مکزیک که کاهش نسبی واردات را تجربه کردند و همچنین روسیه که کاهش 5 درصدی واردات را داشته است واردات دیگر اعضای G20 افزایش یافته است.

گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه تأکید می کند که در سه ماهه دوم سال جاری،‌واردات چین با رقم 6.6 درصدی رشد بسیار بالایی را تجربه کرده است اما همچنان از سطوح سال 2014 پایین تر است.

تجارت بین الملل یکی از مهمترین عوامل رشد اقتصاد جهانی محسوب می شود و آمارهای بین المللی بارقه های امید نسبت به بهبود شرایط و افزایش ارزش تجارت بین کشورهای جهان را روشن می کنند.

البته این حجم هنوز تا رسیدن به میزان سال های 2011 تا 2014 فاصله دارد.

گروه 20 نقش قابل توجهی را در شکل گیری آینده اقتصاد جهانی ایفا می کند و یکی از تشکل های اصلی همکاری اقتصادی در جهان محسوب می شود.

اعضای این گروه 84 درصد از کل اقتصاد جهان، 79 درصد از کل تجارت جهان و 65 درصد از کل جمعیت جهان را شامل می شوند.

گروه G20 شامل کشورهای آرژانتین، استرالیا، برزیل، چین، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه، انگلیس، و آمریکا در کنار اتحادیه اروپا می شود.

نظر شما

نظر شما