1. درباره ما
  2. تماس با ما
  3. آرشیو الکترونیکی
EN AR امروز:۳۰ تیر ۹۸
شما اینجا هستید » صفحه اصلی » باید به فکر جایگزین نمک در فرآورده های غذایی باشیم

باید به فکر جایگزین نمک در فرآورده های غذایی باشیم

کد خبرنگار:1895                                                                                               تاریخ انتشار: 1395-06-20 / 14:50:00
باید به فکر جایگزین نمک در فرآورده های غذایی باشیم

مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، بر همکاری اهالی صنعت، سیاست گذاران سلامت و مصرف کنندگان، بر یافتن جایگزین نمک در فرآورده های غذایی تاکید کرد.

ه نقل از ایفدونا، دکتر بهروز جنت اظهار کرد: متاسفانه برخی از مواد مضر موجود در غذا، همان مواد خوشمزه کننده غذا همچون شکر، نمک و چربی هستند که مکررا درباره نقش مخرب آنها در بروز بیماری های واگیردار صحبت شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه یکی از چالش هایی که وزارت بهداشت برای مقابله با بیماری های غیرواگیردار مواجه است، اصولا همین مزه غذاها است.

جنت تاکید کرد: کافی است که تولید کننده ای صرفا اندکی از نمک فرآورده غذایی خود را کاهش دهد آن هنگام است که اعتراض مشتریان به سوی او سرازیر خواهد شد.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد به صورت جدی باید جایگزین هایی را برای این مواد یافت.

مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: بی شک یکی از آسان ترین و مهمترین راه های جلوگیری از بسیاری  بیماری های بزرگسالی، هدایت  ذائقه کودکان به سمت منطق صحیح مصرف مواد غذایی است.

جنت عنوان کرد: نقش ذائقه سازی در فرهنگ سلامت بسیار تعیین کننده است و می بایست از کودکی فرزندانمان را با آموزش تغذیه مطلوب قرار دهیم.

وی ادامه داد: چنانچه طبع فرزندمان به سمت غذاهای شور گرایش پیدا کند و این عادت در او نهادینه شود در بزرگسالی باید هم انتظار پرفشاری خون و بسیاری مشکلات دیگر را از او داشت.

جنت اظهار کرد: از آنجا که در کنار موادی همانند شکر و  چربی که مصرف خارج از اندازه آن بسیار برای سلامتی مضر است نمک هم نقش کم رنگی نداشته باشد، کما اینکه بیشتر دریافتی نمک نزد ما ایرانیان از نان و پنیر است که با اندیشیدن راهکارهای مناسب کاهش، برایند مصرف آن را بسیار تقلیل خواهد داد.

وی عنوان کرد: در ابتدا شاید پیشنهاد جایگزینی موادی همچون ترشیجات به جای آن پیشنهاد بدی نباشد اما استفاده از تشدید کننده های نمک به عنوان حربه دیگری است که امروزه در صنعت برای جلوگیری از آسیب های این ماده غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

جنت در ادامه گفت: در این روش به گونه ای عمل می کنند که به رغم مصرف اندک شدت طعم نمک در غذا اتفاق بیافتد و مثلا نمک یک درصد در ذائقه مصرف کننده القای ۲ تا ۲.۵ درصدی کند.

وی اضافه کرد: راهکار دیگری که در دنیا برای کاهش نمک کاربرد یافته است استفاده از تکنولوژی های صنعتی جدید مثل نمک های توخالی است. این نمک ها با کرستال های توخالی و سبکی که دارد اگر چه حس شوری دلخواه را به  مصرف کننده می دهد اما عملا از گرماژ و جرم اندکی برخوردار است.

جنت بیان کرد: ایجاد شیب غلظتی به عنوان راهکار دیگری است که می تواند در کاهش مصرف نمک به شدت تاثیر گذار باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همه موارد مطروحه در نهایت به خواست مثلث اهالی صنعت، سیاست گذاران سلامت و مهمتر از همه مصرف کنندگان باز می گردد که اگر کیفیت یکی از این عناصر سه گانه بلنگد، آش همین آش خواهد بود و کاسه همان کاسه.

نظر شما

نظر شما